Jak dbam o skórę noworodka?

Przy pielęgnacji noworodka należy pamiętać, że jego skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Przez ostatnie tygodnie jeszcze w brzuchu mamy, skóra maluszka była zabezpieczona mazią płodową. Po narodzinach maluszek zmienia otoczenie z bardzo wilgotnego na suche, dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja.

Przyznam się, że przy pierwszym dziecku popełniłam wiele błędów. Mimo, że czułam się przygotowana i wyedukowana . Teraz z biegiem czasu wiem, że kilka rzeczy mogłam zrobić inaczej.

Nie wiem czy mogę o sobie powiedzieć, że jestem już matką z doświadczeniem przy trójce maluchów, ale przerobiłam już trochę przy nich i chętnie zdradzę mój przepis na aksamitną skórę bobaska.

Kąpiel noworodka

Przez te lata od kiedy po raz pierwszy zostałam mamą zaobserwowałam, że:
– im mniej stosujemy na skórę tym lepiej
– sposoby naszych babć są na prawdę dobre (szare mydło, mąka ziemniaczana, krochmal z mąki ziemniaczanej, wietrzenie)

Według najnowszych zaleceń noworodka nie należy kąpać od razu po urodzeniu. Z pierwszą kąpielą można zaczekać nawet kilka. Zagraniczne położne zalecają pierwszą kąpiel nawet po miesiącu.
Ważna jest codzienna pielęgnacja okolicy pod pieluszką oraz wszystkich fałdek, pod paszkami i za uszami. Ja Tośkę kąpię co kilka dni, ale wiem, że są dzieci, które uwielbiają codzienne rytuały. U nas rytuały się nie sprawdzają. Liwia mimo codziennych kąpieli i całej tej otoczki przed snem do dziś ma problem z zasypianiem. Za to Tymek zasypia nawet pod stołem i to na brudasa.

Przy Liwii i Tymku kikut pępowiny pielęgnowało się octaniseptem. Teraz z powodzeniem można noworodka kąpać, przemywając kikut wodą z szarym mydłem. Następnie trzeba go bardzo dokładnie osuszyć. Ja po kąpieli zostawiam malucha jeszcze chwilkę i „wietrzę” pępek. Oczywiście nie należy przesadzać z tym moczeniem. Ja nalewam tyle wody do wanienki, aby była ona poniżej pępuszka.

Uważam, że jeżeli dziecko ma zdrową skórę do codziennej pielęgnacji wystarczy tylko woda. Potówki i wysypka hormonalna również nie wymagają specjalnych interwencji. Dla Antosi mamy kosmetyki z firmy Momme. 100% ECO, ale używam ich bardzo sporadycznie. Kosmetyki wybraliśmy przede wszystkim w oparciu o skład na opakowaniu. Im krótszy, tym lepszy.
Okolice pod pieluszką również nie wymagają stosowania specjalnych kremów jeżeli nic się pod tą pieluszką nie dzieje.

Ostatnio odparzyłam tyłek mojemu najmniejszemu dziecku. W środku nocy usłyszałam, że młoda ciśnie w pieluchę, ale to był głos w oddali… jeszcze raz sobie powtórzyłam, że muszę wstać zmienić jej gatki i obudziłam się za jakieś 3 godziny. A rano na pupie były już pryszczyki i tzw. „dupa pawiana”.

Odparzenia pod pieluszką

W takiej sytuacji bardziej trzeba się przyłożyć do pielęgnacji okolic pod pieluszką. Zaczęłam od kąpieli w krochmalu z mąki ziemniaczanej (zagotowujesz wodę w garnku, wsypujesz z 2 łyżki mąki-jak kisiel, później dodajesz to do kąpieli). Jeżeli karmisz piersią, przy każdej zmianie pieluszki popryskaj swoim mlekiem pupę maluszka, dobrze jest potrzymać chwilę malucha bez pieluchy i wywietrzyć pupkę. Dodatkowo zasypywałam mąką ziemniaczaną pupę jak pudrem. Można również przemywać pupę roztworem nadmanganianu potasu, który ma działanie bakteriobójcze. Takie działanie ma również szare mydło. Dwa dni i po problemie.
Kiedyś stosowałam kremy przy praktycznie każdej zmianie pieluszki. Usłyszałam od pediatry, że u dziewczynek stosowanie kremów z cynkiem może przyczynić się do zrastania warg sromowych. Od tamtego czasu nie mamy nawet w domu żadnego „białego” kremu.

Przy pielęgnacji nowonarodzonego bobasa trzeba również pamiętać o zakładaniu mu wygodnych ubrań wykonanych z dobry materiałów. Zawsze zwracam uwagę czy ubranko się gdzieś nie zagięło i nie odgniata małego ciałka, ta sama zasada przy zmianie pieluszki.

Wpis nie jest sponsorowany przez firmę Mommy, ani przez mąkę ziemniaczaną też nie.

Mam nadzieję, że chociaż jedna Mama skorzysta z moich niezawodnych, domowych sposobów 🙂

I.